Η ανάγκη ίδρυσης Τµήµατος Πολιτικών Επιστηµών είχε αναγνωριστεί από δεκαετίες από τα υπάρχοντα Τµήµατα της Σχολής Νοµικών και Οικονοµικών Επιστηµών (ΝΟΕ). Το Τµήµα της Νοµικής και ο Τοµέας ∆ηµοσίου ∆ικαίου είχαν επανειληµµένα υποβάλλει σχετικές προτάσεις στο ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Το Τµήµα ιδρύθηκε, τελικά, το 1999, στο πλαίσιο της ενέργειας του Επιχειρησιακού Προγράµµατος Εκπαίδευσης και Αρχικής Επαγγελµατικής Κατάρτισης (Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ.) για τη ∆ιεύρυνση της Τριτοβάθµιας Εκπαίδευσης (Π.∆. 203/99), και εντάχθηκε στη Σχολή Νοµικών και Οικονοµικών Επιστηµών (ΝΟΕ) του Αριστοτελείου Πανεπιστηµίου Θεσσαλονίκης. Αµέσως µετά η Σύγκλητος του ΑΠΘ, στη συνεδρίασή της µε αριθµό 2712/12-1-2000, οµόφωνα αποφάσισε τη µετονοµασία της Σχολής Νοµικών και Οικονοµικών Επιστηµών σε Σχολή Νοµικών, Οικονοµικών και Πολιτικών Επιστηµών (ΝΟΠΕ) (Π.∆. 87/2001, Φ.Ε.Κ. 86/20-4-2001).
Η έναρξη της εκπαιδευτικής λειτουργίας του Τµήµατος ορίστηκε για το ακαδηµαϊκό έτος 2000-1. Ο αριθµός των κατ’ έτος εισακτέων στο Τµήµα Πολιτικών Επιστηµών και ο τρόπος εισαγωγής ορίζονται σύµφωνα µε τις κείµενες διατάξεις περί εισαγωγής σπουδαστών/τριών στα ιδρύµατα τριτοβάθµιας εκπαίδευσης (για το ακαδηµαϊκό έτος 2008-9, ο αριθµός των εισακτέων έχει οριστεί στους 122 φοιτητές/τριες). Το Τµήµα απονέµει πτυχίο και έχει αναπτύξει προγράµµατα σπουδών που οδηγούν στην απονοµή µεταπτυχιακού τίτλου σπουδών και διδακτορικού διπλώµατος.