Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ, το οποίο εγκρίθηκε με την Υπουργική Απόφαση υπ’ αριθμ. 121063/Β7/1-11-05 (ΦΕΚ 1564/τ.Β/14-11-2005) και τροποποιήθηκε με την Υπουργική Απόφαση υπ’ αριθμ. 101686/Β7/9-12-2008 (ΦΕΚ 2566/τ.Β/18-12-2008) συμπληρώνει ήδη δέκα χρόνια ζωής. Το πρόγραμμα οδηγεί στη λήψη Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης. Αρχικά αφορούσε δύο ειδικεύσεις σπουδών:
1. Πολιτική Θεωρία και Φιλοσοφία
και
2. Πολιτική Ανάλυση.
Σήμερα, μετά την αναμόρφωσή του (2015), το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος προσφέρει τέσσερις ειδικεύσεις σπουδών:
1. Πολιτική Θεωρία και Φιλοσοφία
2. Πολιτική Ανάλυση
3. Πολιτική Ιστορία και Στρατηγικές Σπουδές και
4. Διακυβέρνηση.
Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών αποβλέπει στην εμβάθυνση του γνωστικού αποθέματος, στην ανάπτυξη των επιστημονικών κριτικών δεξιοτήτων, και στην συνακόλουθη βελτίωση των δυνατοτήτων επαγγελματικής κατάρτισης, εξειδίκευσης και αποκατάστασης των διπλωματούχων τόσο στο δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα, καθώς η έμφαση του προγράμματος αποδίδεται στις σύγχρονες ανάγκες και τον τρέχοντα πολιτικό και θεσμικό προβληματισμό.
Η εισαγωγή στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών γίνεται με εξετάσεις με τις οποίες πιστοποιείται η επίδοση των υποψηφίων σε κεντρικά αντικείμενα της κατεύθυνσης που έχουν επιλέξει και μετά από τη συμμετοχή τους σε συνέντευξη όπου εξετάζεται και η ερευνητική πρόταση που έχουν καταθέσει. Η διαδικασία εισαγωγής εξασφαλίζει την επιλογή υποψηφίων ικανών να αντεπεξέλθουν στο απαιτητικό πρόγραμμα σπουδών και στη χρήση ξενόγλωσσης βιβλιογραφίας.
Όσον αφορά το ίδιο το πρόγραμμα, η βαθμολόγηση της επίδοσης των φοιτητών σε κάθε μάθημα είναι δυνατόν να στηρίζεται σε γραπτές δοκιμασίες, σε προφορικές παρουσιάσεις, στην κατάθεση γραπτών εργασιών ή και σε συνδυασμό των παραπάνω εξεταστικών μεθόδων, κατά την κρίση του κάθε διδάσκοντα. Γενικά, στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών, το βάρος πέφτει στην εκπόνηση επιστημονικών εργασιών με τη χρήση ελληνικής και ξενόγλωσσης βιβλιογραφίας και στην ανάπτυξη των αντίστοιχων δεξιοτήτων.
Η ολοκλήρωση του προγράμματος προϋποθέτει την σύνταξη διπλωματικής εργασίας. Αναφορικά με την υποστήριξη της διπλωματικής εργασίας, αυτή λαμβάνει χώρα σε δημόσια συνεδρίαση με την παρουσία κοινού που απαρτίζεται συνήθως από μέλη της μεταπτυχιακής κοινότητας. Μέχρι σήμερα, πλήθος φοιτητών έχουν αποφοιτήσει από τον πρώτο κύκλο του Πρόγραμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών Ειδίκευσης του Τμήματος, ολοκληρώνοντας διπλωματικές εργασίες σε μια ποικιλία θεμάτων και ερευνητικών προσανατολισμών (εκλογικά συστήματα, πολιτική και θρησκεία, θέματα πολιτικής φιλοσοφίας, ελληνικός λαϊκισμός, ζητήματα ευρωπαϊκής πολιτικής, σύγχρονη ελληνική ιστορία, κ.α.). Οι περισσότερες από τις εργασίες αυτές είναι προσβάσιμες μέσω της ιστοσελίδας της ψηφιοθήκης του ΑΠΘ: http://invenio.lib.auth.gr/collection/Theses?ln=el