Οι πιθανοί χώροι απασχόλησης αφορούν, κατά πρώτον, στο Δημόσιο και τις υπηρεσίες του, από τον διοικητικό μηχανισμό του κράτους μέχρι το Διπλωματικό Σώμα. Η πρόσληψη στο Δημόσιο υπόκειται βεβαίως στις δικές της διαδικασίες, κοινές για όλους τους κατόχους πανεπιστημιακών τίτλων, αλλά εδώ οι απόφοιτοι του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών διαθέτουν ένα σχετικό πλεονέκτημα γνώσεων σε ζητήματα που έχουν να κάνουν με την εν όλω λειτουργία του κράτους. Το ίδιο ισχύει και για τους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης, που μπορούν αν αξιοποιήσουν την τεχνογνωσία των πολιτικών επιστημόνων σε μια σειρά δραστηριοτήτων που αφορούν στην διοικητική και πολιτική ιδιοσυστασία των τοπικών κοινωνιών.
Πέρα όμως από το Δημόσιο, και ο ιδιωτικός τομέας προσφέρει ένα μεγάλο φάσμα πιθανής απασχόλησης σε πολιτικούς επιστήμονες. Αναφέρω ενδεικτικά τις εταιρείες δημοσκοπήσεων, τα μέσα μαζικής ενημέρωσης, τις εταιρείες διαφήμισης και επικοινωνίας, τα γραφεία μελετών και υποβολής ερευνητικών προγραμμάτων και προγραμμάτων κατάρτισης και ούτω καθ’ εξής. Στην ίδια κατεύθυνση διανοίγονται προοπτικές απασχόλησης και σε ιδιωτικές εταιρείες που επεκτείνονται στα Βαλκάνια και την Ανατολική Ευρώπη, καθώς και στα γραφεία εταιρειών που εδρεύουν σε διοικητικά κέντρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Και, βεβαίως, για έναν πολιτικό επιστήμονα, υπάρχει πάντοτε και ένα έσχατο πεδίο δραστηριοτήτων: η ίδια η πολιτική!