1. Η κατάθεση των αιτήσεων και των σχετικών δικαιολογητικών θα γίνει από 16/11/2015 έως τις 18/12/2015. Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να φροντίσουν για την εμπρόθεσμη υποβολή των αιτήσεων τους και να συμπληρώσουν σωστά την διεύθυνση ηλεκτρονικής τους επικοινωνίας (e–mail).
2. Η διαδικασία επιλογής (γραπτές εξετάσεις και συνέντευξη) θα γίνει στο διάστημα 15/1/2016-15/2/2016 σε ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν μετά τη λήξη της υποβολής αιτήσεων. Οι ενδιαφερόμενοι θα ενημερωθούν σχετικά από την ιστοσελίδα του τμήματος.
3. Στην διαδικασία επιλογής μπορεί να συμμετέχουν μόνο όσοι έχουν ολοκληρώσει τον προπτυχιακό κύκλο σπουδών τους. Αυτό πιστοποιείται είτε από αντίγραφο πτυχίου είτε από βεβαίωση περάτωσης σπουδών (σε εξαιρετικές περιπτώσεις για τις οποίες το ίδρυμα δεν έχει μέχρι την σχετική ημερομηνία πραγματοποιήσει την τελετή ορκωμοσίας). Η πρόβλεψη να μπορούν να συμμετέχουν στην διαδικασία επιλογής υπό προϋποθέσεις και φοιτητές που δεν έχουν ολοκληρώσει τις προπτυχιακές σπουδές τους τη στιγμή της κατάθεσης της αίτησης (με την αίρεση εκπλήρωσης των υποχρεώσεων τους μετά την λήξη της ημερομηνίας υποβολής της αίτησης αλλά πριν την έναρξη του ΠΜΣ) ισχύει συνήθως για μεταπτυχιακά προγράμματα που ξεκινούν το χειμερινό εξάμηνο ώστε να δίνεται η δυνατότητα εκπλήρωσης των ακαδημαϊκών υποχρεώσεων με τις συμπληρωματικές εξετάσεις του Σεπτεμβρίου οι οποίες λογίζονται ως τμήμα του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους. Δεδομένου ότι το παρόν πρόγραμμα ξεκινά το εαρινό εξάμηνο είναι απαραίτητο να έχει ολοκληρώσει ο αιτών όλες τις ακαδημαϊκές του υποχρεώσεις στο προπτυχιακό επίπεδο.
4. Το πρόγραμμα διαρκεί 3 εξάμηνα. Η εκπόνηση διπλωματικής εργασίας έχει ως προϋπόθεση την επιτυχή ολοκλήρωση των μαθημάτων των δύο εξαμήνων και μπορεί να διαρκέσει το πολύ ένα επιπλέον εξάμηνο. Ενδεχόμενη αποτυχία σε μάθημα του εαρινού εξαμήνου (στις εξετάσεις του Ιουνίου και, σε δεύτερη ευκαιρία, στις συμπληρωματικές του Σεπτεμβρίου) ή του χειμερινού εξαμήνου (στις εξετάσεις του Ιανουαρίου και, σε δεύτερη ευκαιρία, στις συμπληρωματικές του Ιουνίου) προκαλεί την μη επιτυχή ολοκλήρωση του μεταπτυχιακού σε δύο ημερολογιακά έτη που είναι και η μέγιστη διάρκεια σπουδών.
5. Προβλέπεται η δυνατότητα αναστολής σπουδών (για διάστημα ενός ή δύο εξαμήνων) για τεκμηριωμένα σοβαρά προβλήματα μετά από αίτηση και έγκριση από τα αρμόδια όργανα του μεταπτυχιακού. Επισημαίνεται ότι κατά το διάστημα αυτό ο λήπτης της αναστολής δεν είναι μεταπτυχιακός φοιτητής και κατά συνέπεια δεν έχει τη δυνατότητα συμμετοχής στις διαδικασίες του μεταπτυχιακού προγράμματος.
6. Η παρουσία στα μαθήματα είναι υποχρεωτική. Περιορισμένος αριθμός απουσιών ανά εξάμηνο (μέχρι 3) είναι δυνατόν να γίνει ανεκτός σε συνεργασία με τον διδάσκοντα του αντίστοιχου μαθήματος και τον Σύμβουλο Σπουδών του κάθε φοιτητή. Κάθε εξάμηνο σπουδών λογίζεται με φόρτο 30 ECTS (δηλαδή ισοδύναμο απασχόλησης 750 περίπου ωρών σε διάστημα 18 εβδομάδων). Κατά συνέπεια το μεταπτυχιακό πρόγραμμα απαιτεί καθημερινή σχεδόν απασχόληση και δέσμευση για όσο διάστημα ο φοιτητής είναι εγγεγραμμένος σε αυτό.