Την ακαδημαϊκή χρονιά 2009-2010 το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών οργανώνει, στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών, κύκλο διαλέξεων με θέμα «Τέχνη και Πολιτική».
Ο κύκλος, που αποσκοπεί στην επαφή του ακαδημαϊκού λόγου με τη ευρύτερη δημόσια σφαίρα και το κοινό της πόλης, ξεκίνησε με ομιλία του ομότιμου καθηγητή κλασσικής φιλολογίας του ΑΠΘ κ. Νίκου Χουρμουζιάδη με τίτλο «Τραγωδία και πολιτική» (20 Νοεμβρίου 2009) και συνεχίστηκε με την ομιλία του αναπληρωτή καθηγητή του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών κ. Νικόλα Σεβαστάκη με τίτλο «Ποιητική της ιστορίας και μεταφυσική της καθημερινότητας στον Γιάννη Ρίτσο» (29 Ιανουαρίου 2010).
Θα ακολουθήσουν ομιλίες του σκηνοθέτη κ. Βασίλη Παπαβασιλείου στις 18 Μαρτίου 2010, του συγγραφέα κ. Δημήτρη Δημητριάδη στις 16 Απριλίου 2010 και της ομότιμης καθηγήτριας του ΑΠΘ κ. Τζίνας Πολίτη στις 7 Μαΐου 2010. Και οι τρεις εκδηλώσεις θα λάβουν χώρα στο αμφιθέατρο του Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης.