Η Νέα Κατεύθυνση του ΠΜΣ του Τμήματος, είναι μέρος ενός ευρύτερου έργου που χρηματοδοτείται από το Κοινοτικό Πρόγραμμα ΕΠΕΑΚ ΙΙ, το οποίο αποσκοπεί στην αναβάθμιση του υφισταμένου ΠΜΣ του Τμήματος, μέσα από:
1) τη δημιουργία αυτής της νέας κατεύθυνσης, η οποία είναι διατομεακού χαρακτήρα. Η κατεύθυνση αυτή αρχίζει να λειτουργεί από το ακαδημαϊκό έτος 2002 – 2003 και θα παρέχει σεμιναριακά μαθήματα και μαθήματα προσανατολισμού ερευνητικού έργου στους φοιτητές και τις φοιτήτριες του ΠΜΣ του Τμήματος που επιθυμούν να την ακολουθήσουν, επιπρόσθετα του κλάδου μεταπτυχιακών σπουδών στον οποίο εγγράφονται στο ΠΜΣ του Τμήματος. Ειδικότερα, η Νέα Κατεύθυνση υλοποιείται μέσα από έξι Εργαστήρια Σπουδών και Έρευνας, στους κόλπους καθενός από τα οποία θα παρέχονται τα προαναφερθέντα μαθήματα και θα παράγεται ερευνητικό έργο στα αντικείμενα του Ενιαίου Ευρωπαϊκού Χώρου.
2) την αξιολόγηση της Νέας Κατεύθυνσης του Ενιαίου Ευρωπαϊκού Νομικού Χώρου στα δύο χρόνια λειτουργίας της, με σκοπό, μεταξύ άλλων, τη βιωσιμότητά της, καθώς και την αξιολόγηση του υφιστάμενου ΠΜΣ του Τμήματος σε σχέση με τα πορίσματα από τη λειτουργία της νέας Κατεύθυνσης, με σκοπό την ευρύτερη αναμόρφωση του εν γένει ΠΜΣ του Τμήματος Νομικής του ΑΠΘ στους έξι τομεακούς κλάδους του που λειτουργούν σήμερα.
3) Την αναμόρφωση του εν γένει υφισταμένου ΠΜΣ του Τμήματος, μέσα από: α) την εκπόνηση μελέτης στη βάση της λειτουργίας της Νέας Κατεύθυνσης του Ευρωπαϊκού Νομικού Χώρου και της αξιολόγησής της, καθώς και στη βάση της αξιολόγησης της λειτουργίας των έξι υφισταμένων κλάδων μεταπτυχιακών σπουδών που λειτουργούν σήμερα στο Τμήμα Νομικής. β) την παρουσίαση των πορισμάτων σε διαπανεπιστημιακό συνέδριο Ελληνικών και αλλοδαπών Νομικών Σχολών, που θα οργανωθεί στη Θεσσαλονίκη την Άνοιξη του 2003 και γ) την εισαγωγή της πρότασης που θα προκύψει από τα παραπάνω στα αρμόδια όργανα του Τμήματος για υιοθέτηση με το πέρας του προτεινόμενου υποέργου.
Η νέα κατεύθυνση «Ενιαίος Ευρωπαϊκός Νομικός Χώρος» του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Νομικής του Α.Π.Θ. υλοποιείται στα πλαίσια του προγράμματος ΕΠΕΑΚ ΙΙ και αποτελείται από έξι (6) Εργαστήρια Σπουδών και Έρευνας (ΕΣπΕ). Κάθε Εργαστήριο Σπουδών και Έρευνας συντονίζεται από ένα μέλος ΔΕΠ του Τμήματος. Τα Εργαστήρια και οι υπεύθυνοι είναι ως εξής:
1. ΕΣπΕ: Επικοινωνία και Πολιτισμός: Καθηγητής Νικόλαος Ιντζεσίλογλου.
2. ΕΣπΕ: Ευρωπαϊκός Δικαστικός Χώρος: Καθηγήτρια Ελισάβετ Συμεωνίδου – Καστανίδου.
3. ΕΣπΕ: Ευρωπαϊκός Κοινωνικός Χώρος: Καθηγήτρια Γιώτα Κραβαρίτου.
4. ΕΣπΕ: Η Επιχείρηση στην Κοινοτική Έννομη Τάξη: Καθηγητής Βασίλης Αντωνόπουλος.
5. ΕΣπΕ: Κυριαρχία, Ασφάλεια και Δικαιώματα του Ανθρώπου: Καθηγητής Αντώνης Μαντιτάκης.
6. ΕΣπΕ: Νέες Τεχνολογίες και Δίκαιο: Καθηγητής Δημήτρης Παπαστερίου.