Κάθε χρονιά, το Τμήμα ορίζει ένα μέλος ΔΕΠ ως Σύμβουλο Σπουδών στο προπτυχιακό επίπεδο. Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του Τμήματος απευθύνονται σε αυτόν κατά τη διάρκεια της ακαδημαϊκής χρονιάς: α) προκειμένου να ενημερώνονται για το Πρόγραμμα Σπουδών τους, β) για προβλήματα που προκύπτουν στη διάρκεια των σπουδών τους, γ) για τα μαθήματα ελεύθερης επιλογής και δ) γενικά για κάθε ζήτημα ακαδημαϊκού χαρακτήρα. Ο Σύμβουλος Σπουδών δέχεται τους φοιτητές και τις φοιτήτριες κατά τις ώρες γραφείου του, ενώ δύναται να συνεπικουρείται στο έργο του από ανταποδοτικούς υποτρόφους του Τμήματος. Το Τμήμα εφαρμόζει πιλοτικά στους πρωτοετείς φοιτητές και σύστημα εξατομικευμένων Συμβούλων Σπουδών.
Ένα ακόμη μέλος ΔΕΠ ορίζεται ως υπεύθυνος για τα άτομα με ειδικές ανάγκες και τους αλλοδαπούς φοιτητές. Εξάλλου, οι αλλοδαποί φοιτητές υποστηρίζονται από το Γραφείο Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων του Ιδρύματος και από τους συμβούλους ανταλλαγών Erasmus του Τμήματος.
Για το τρέχον έτος το Τμήμα έχει ορίσει ως Σύμβουλο Σπουδών τον Λέκτορα Κάρολο-Ιωσήφ Καβουλάκο, εκπρόσωπο για την εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ και αλλοδαπών φοιτητών τον Επίκ. Καθηγητή Βέμουντ Ώρμπακε και υπεύθυνο ECTS και ERASMUS τον Επίκ. Καθηγητή Ιωάννη Παπαγεωργίου.
Στο μεταπτυχιακό επίπεδο, αμέσως μετά την εγγραφή του, για κάθε μεταπτυχιακό φοιτητή ορίζεται Επιβλέπων Καθηγητής – Σύμβουλος Σπουδών. Ο επιβλέπων καθηγητής είναι μέλος ΔΕΠ του Τμήματος και διδάσκει στην κατεύθυνση σπουδών που έχει επιλέξει ο φοιτητής. Ενημερώνει και συμβουλεύει το μεταπτυχιακό φοιτητή για τις υποχρεώσεις του και είναι σε θέση να γνωρίζει τη συνολική πρόοδο των σπουδών του.