Η ανάγκη ίδρυσης Τµήµατος Πολιτικών Επιστηµών είχε αναγνωριστεί από δεκαετίες από τα υπάρχοντα Τµήµατα της Σχολής Νοµικών και Οικονοµικών Επιστηµών (ΝΟΕ) του ΑΠΘ. Το Τµήµα της Νοµικής και ο Τοµέας ∆ηµοσίου ∆ικαίου είχαν επανειληµµένα υποβάλλει σχετικές προτάσεις στο ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Το Τµήµα ιδρύθηκε, τελικά, το 1999, στο πλαίσιο της ενέργειας του Επιχειρησιακού Προγράµµατος Εκπαίδευσης και Αρχικής Επαγγελµατικής Κατάρτισης (Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ.) για τη ∆ιεύρυνση της Τριτοβάθµιας Εκπαίδευσης (Π.∆. 203/99), και εντάχθηκε στη Σχολή Νοµικών και Οικονοµικών Επιστηµών (ΝΟΕ) του Αριστοτελείου Πανεπιστηµίου Θεσσαλονίκης. Αµέσως µετά η Σύγκλητος του ΑΠΘ, στη συνεδρίασή της µε αριθµό 2712/12-1-2000, οµόφωνα αποφάσισε τη µετονοµασία της Σχολής Νοµικών και Οικονοµικών Επιστηµών σε Σχολή Νοµικών, Οικονοµικών και Πολιτικών Επιστηµών (ΝΟΠΕ) (Π.∆. 87/2001, Φ.Ε.Κ. 86/20-4-2001).
Η έναρξη της εκπαιδευτικής λειτουργίας του Τµήµατος ορίστηκε για το ακαδηµαϊκό έτος 2000-1. Ο αριθµός των κατ’ έτος εισακτέων στο Τµήµα Πολιτικών Επιστηµών και ο τρόπος εισαγωγής ορίζονται σύµφωνα µε τις κείµενες διατάξεις περί εισαγωγής σπουδαστών/τριών στα ιδρύµατα τριτοβάθµιας εκπαίδευσης. Για το ακαδηµαϊκό έτος 2015-16, ο αριθµός των εισακτέων έχει οριστεί στους 120 φοιτητές/τριες, αριθμός που σχεδόν διπλασιάζεται με την προσθήκη των εισακτέων απο μετεγγραφές, κατατακτήριες εξετάσεις, κ.λ.π. Το Τµήµα απονέµει πτυχίο και έχει αναπτύξει προγράµµατα σπουδών που οδηγούν στην απονοµή µεταπτυχιακού τίτλου σπουδών και διδακτορικού διπλώµατος.