Αγαπητές φοιτήτριες και αγαπητοί φοιτητές,
Ανακοινώνουμε σήμερα το Πρόγραμμα της Εξεταστικής του Ιουνίου-Ιουλίου. Οι εξετάσεις αρχίζουν την Τρίτη 9 Ιουνίου και τελειώνουν την Παρασκευή 17 Ιουλίου.
Λυπούμαστε για την καθυστέρηση της ανακοίνωσης, η οποία οφείλεται στην ανάγκη να υπάρξουν μεγάλης κλίμακας τεχνικές προσαρμογές από το ΚΗΔ και τη Διοίκηση του ΑΠΘ. Το Πρόγραμμα, όπως θα δείτε, αναφέρει τις ημερομηνίες εξέτασης των μαθημάτων και τον τρόπο, γραπτά ή προφορικά (ή με απαλλακτική εργασία). Οι συγκεκριμένες ώρες της κάθε εξέτασης θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες, μόλις μας κοινοποιηθούν τα «χρονικά διαστήματα» στα οποία η ηλεκτρονική υποδομή του ΑΠΘ θα είναι διαθέσιμη στο Τμήμα μας. Γίνεται προσπάθεια με την χρονική κατανομή των υποδομών να εξασφαλιστεί κατά το δυνατόν η απρόσκοπτη διεξαγωγή των εξετάσεων μέσω e–learning και μέσα από άλλες πλατφόρμες. Όπως οι φυσικές αίθουσες στα κτήρια δεν είναι άπειρες, έτσι και οι ηλεκτρονικές αίθουσες δεν είναι άπειρες!
Σύμφωνα με τις αποφάσεις της Συγκλήτου, οι εξετάσεις θα διεξαχθούν αποκλειστικά εξ αποστάσεως, με χρήση ηλεκτρονικού εξοπλισμού. Για τις λεπτομέρειες εξέτασης του κάθε μαθήματος θα ενημερωθείτε αναλυτικά από τον αρμόδιο διδάσκοντα ή την αρμόδια διδάσκουσα.
Έχετε λάβει από το ΚΗΔ (μέσω του SIS) ένα μήνυμα για να ΔΗΛΩΣΕΤΕ αν θα λάβετε μέρος στις εξ αποστάσεως εξετάσεις μέχρι τη Δευτέρα 1η Ιουνίου. Για να συμμετέχετε στις εξετάσεις πρέπει να δηλώσετε ΝΑΙ. Σας ενθαρρύνουμε να δηλώσετε ΝΑΙ και να μη διστάσετε να συμμετάσχετε σε αυτόν τον νέο και άγνωστο σε όλους μας τρόπο εξέτασης. Ενδεχομένως αρκετοί από εσάς έχετε συμμετάσχει σε εξέταση quiz ή έχετε καταθέσει εργασία σε μαθήματα μέσω e–learning ή έχετε παρουσιάσει μέσω ηλεκτρονικών μέσων προφορικά μια εργασία. Θα κάνουμε ό,τι είναι δυνατό, ώστε όλα να πάνε καλά.
Όσοι/ες απαντήσουν ΝΑΙ στην δήλωση που αναφέρεται στο e–mail που σας έχει στείλει το ΚΗΔ (δηλαδή ότι προτίθενται να συμμετέχουν στις εξετάσεις) δηλώνουν ότι αποδέχονται ανεπιφύλακτα τον Κανονισμό Εξετάσεων του Τμήματος (https://www.eps.auth.gr/sites/default/files/POLSCI%20exams%20rules_0.pdf). Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είναι συνεπείς στην ώρα διενέργειας, να φροντίσουν να διασφαλίσουν ότι θα είναι ανεπηρέαστοι κατά τις εξετάσεις και να αποφύγουν τις πρακτικές παραβίασης της γνησιότητας και του αδιάβλητου των εξετάσεων.
Οι φοιτήτριες και οι φοιτητές που θέλουν να λάβουν μέρος στις εξ αποστάσεως εξετάσεις αλλά αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα (έχουν ειδικές ανάγκες που τους δυσκολεύουν ή δεν έχουν τον τεχνικό εξοπλισμό, κ.λ.π.), πρέπει να στείλουν ένα mail στη Γραμματεία του Τμήματος (info@polsci.auth.gr), αναφέροντας το πρόβλημα και τα μαθήματα για τα οποία επιθυμούν να εξεταστούν ώστε να προσπαθήσουμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα τους. Στο θέμα του e–mail, το οποίο πρέπει να προέρχεται από τον ιδρυματικό τους λογαριασμό, πρέπει να αναγράφετε το ΑΕΜ τους και «αντιμετώπιση προβλήματος στις εξετάσεις».
Με απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος, όσες και όσοι δηλώσουν ότι δεν θα λάβουν μέρος στις εξετάσεις (και δεν εξεταστούν τον Ιούνιο ούτε τον Σεπτέμβριο), θα έχουν τη δυνατότητα να ξαναδηλώσουν στην επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά (2020-21) τα μαθήματα που δήλωσαν στο χειμερινό (για τις επαναληπτικές του Σεπτεμβρίου) και εαρινό εξάμηνο (για τις εξετάσεις του Ιουνίου και Σεπτεμβρίου) του ακαδημαϊκού έτους 2019-20 επιπλέον των μαθημάτων που θα δηλώσουν σύμφωνα με τον Κανονισμό Σπουδών στο χειμερινό και εαρινό του 2020-21. Δηλαδή: αν κάποιος/α φοιτητής/τρια έχει δηλώσει, για παράδειγμα, 5 υποχρεωτικά το χειμερινό και 4 το εαρινό φέτος (2019-20), θα μπορεί, εκτός από όσα δικαιούται να δηλώσει το χειμερινό και το εαρινό του 2020-21, να δηλώσει επιπλέον και αυτά τα 5 του χειμερινού και τα 4 του εαρινού (οι αριθμοί είναι ενδεικτικοί).
Ασφαλώς τον Σεπτέμβριο, ανεξάρτητα αν επανέλθουμε στην δυνατότητα εξετάσεων με φυσική παρουσία, θα έχετε την δυνατότητα να επανεκτιμήσετε την κατάσταση. Δηλαδή η δήλωση ότι δεν προτίθεστε να συμμετέχετε τώρα στις εξετάσεις δεν σας αποκλείει από την δυνατότητα να συμμετέχετε στις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου με όποιον τρόπο και αν γίνουν.
Ελπίζουμε ότι, με τη συνέπεια όλων μας και με τον σεβασμό προς το Πανεπιστήμιο και τις Σπουδές μας, θα ξεπεραστούν σε κάθε επίπεδο οι οποιεσδήποτε δυσκολίες ενδέχεται να προκύψουν στη διάρκεια των εξ αποστάσεως εξετάσεων. Με κοινή προσπάθεια, θα τα καταφέρουμε.
Καλή επιτυχία σε όλες και σε όλους!
Κατηγορία :