Αγαπητές φοιτήτριες, αγαπητοί φοιτητές,
Αρχίζει σήμερα η Εξεταστική περίοδος του Εαρινού εξαμήνου, που θα ολοκληρωθεί στα μέσα Ιουλίου. Οι δυσκολίες αυτού του εξαμήνου ήταν πολλές, με τα τηλε-μαθήματα που μπήκαν ξαφνικά στη ζωή μας, και τώρα με τις τηλε-εξετάσεις. Με πολύ μεγάλη προσπάθεια και με τη συνεργασία όλων μας, φοιτητών και καθηγητών και εργαζομένων στο Τμήμα μας, πιστεύω ότι κατορθώσαμε να συνεχίσουμε την εκπαιδευτική διαδικασία και να φτάσουμε μέχρι εδώ.
Οι εξετάσεις είναι απλώς μία φάση της εκπαίδευσης, όχι η σημαντικότερη, αν και είναι κρίσιμη για την ολοκλήρωση των σπουδών σας. Η γνώση, η επιστήμη, η ακαδημαϊκή ζωή ούτε αρχίζει ούτε τελειώνει στις εξετάσεις. Δεν χρειάζεται λοιπόν να δραματοποιούμε τη φάση που αρχίζει σήμερα, αλλά να προσπαθήσουμε όλες και όλοι να την περάσουμε δημιουργικά.
Είναι πιθανό, ίσως και αναπόφευκτο, να παρουσιαστούν κάποια προβλήματα ή δυσλειτουργίες στην πρωτόγνωρη αυτή διαδικασία των τηλε-εξετάσεων.
Κάνω έκκληση σε όλες και όλους μας να είμαστε υπομονετικοί και ψύχραιμοι, ώστε να αντιμετωπίσουμε συλλογικά όλα τα τυχόν προβλήματα. Ίσως ορισμένοι φοιτητές/φοιτήτριες να αισθανθούν άτυχοι ή αδικημένοι σε κάποια εξέταση. Ζητώ λίγη ανοχή και κατανόηση. Σας διαβεβαιώνω ότι το Τμήμα μας θα κάνει ό,τι είναι δυνατόν, ώστε να ελαχιστοποιηθούν τα προβλήματα και να κυλήσουν όλα ομαλά, με τον καλύτερο τρόπο.
Καλή επιτυχία σε όλες και σε όλους σας!
Εκ μέρους του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών,
Άρης Στυλιανού, πρόεδρος
Κατηγορία :